Kontaktläätsede kasutamise juhend

Vaata Eagle Visioni vanemoptometrist Gerli Tedre poolt antavaid juhiseid kontaktläätsede kasutamiseks ja hooldamiseks videoklippidest ning loe läbi allpool toodud kontaktläätsede kasutamise juhend.

KONTAKTLÄÄTSEDE KASUTAMISE JUHEND

1. Läätsede silma asetamine

Läätsede silma asetamiseks on 2 moodust. Vali neist üks, mis on sulle mugavaim.

1.1. Ühe käe meetod:
1.1.1. Võta parem lääts konteinerist välja, puhasta ja kontrolli, et lääts oleks terve ja õiget pidi;
1.1.2. Aseta lääts parema käe nimetissõrme otsa;
1.1.3. Pead otse hoides ja otse ette vaadates tõmba parema käe keskmise sõrmega alumist silmalaugu allapoole;
1.1.4. Vaata üles ja aseta lääts ettevaatlikult silmavalge alumisele osale. Seejärel vaata alla, et lääts asetuks oma õigele kohale. Eemalda nimetissõrm ettevaatlikult ja lase alalaug lahti.
1.1.5. Korda protseduuri vasaku läätsega.

1.2. Kahe käe meetod:
1.2.1. Võta parem lääts konteinerist välja, puhasta ja kontrolli, et lääts oleks terve ja õiget pidi;
1.2.2. Aseta lääts parema käe nimetissõrme otsa.
1.2.3. Kasutades vasaku käe keskmist sõrme tõmba ülemine silmalaug üles;
1.2.4. Kasutades parema käe keskmist sõrme tõmba alumist silmalaugu allapoole. Aseta lääts silma keskkohta.
1.2.5. Laugusid samas asendis hoides vaata alla, et lääts asetuks silmas õigele kohale. Seejärel lase silmalaud aeglaselt lahti.
1.2.6. Korda protseduuri vasaku läätsega.

1.3. Kui tunned peale läätse silma asetamist ebamugavust, proovi järgmist:
1.3.1. Vaata peeglisse, aseta sõrmed ettevaatlikult kontaktläätse servale ja liiguta seda nina suunas ise samas suunas vaadates.
1.3.2. Seejärel pilguta ja vaata otse, lastes läätsest lahti.
1.4. Kui ebamugavustunne püsib, võta lääts silmast välja ja puhasta. Juhul kui silmaärritus ei kao, tuleb lääts silmast eemaldada ja pöörduda silmaarsti või optometristi poole.

2. Läätsede silmast eemaldamine

2.1. Vaata üles ja tõmba keskmise sõrmega alumist silmalaugu allapoole;
2.2. Aseta nimetissõrm läätse alumisele servale ja tõmba lääts silmavalge alumisele osale;
2.3. Võta lääts õrnalt pöidla ja nimetissõrme vahele (ära puuduta läätse küüntega!) ja eemalda lääts silmast.
2.4. Lükka läätse servad nimetissõrmega teineteisest eemale, et vältida nende kokkukleepumist.

3. Läätsede kasutamine

3.1. Esmakordsel kontaktläätsede kasutamisel järgi täpselt silmaarsti või optometristi poolt määratud kandmisrežiimi. Kui silmaarst või optometrist ei ole määranud teisiti, võib esmakordsel läätsede kasutamisel läätsesid silmas hoida 2 tundi, teisel päeval 4 tundi ja igal järgneval päeval 2 tundi kauem, maksimaalselt 8 tunnini ööpäevas.
3.2. Läätsede kasutamise aeg algab pakendi avamisest ja läätsede esmakordsest silma panemisest sõltumata kasutamise kordadest (1 päev, 1 kuu, 2 kuud, 6 kuud või 1 aasta). Väldi läätsede kasutamist kauem, kui seda on soovitanud silmaarst või optometrist.
3.3. Enne läätsede kasutamist pese ja kuivata käed. Võta parem lääts konteinerist, pese ja loputa mõlemalt poolt ning aseta paremasse silma. Toimi nii ka vasaku läätsega.
3.4. Vältimaks läätsede purunemist hoidu läätse puudutamisest küüntega. Läätse ohutuks kättesaamiseks konteinerist on kaks moodust. Kasuta spetsiaalset kummiotsaga pulka, mille saab osta läätsede müügiga tegelevatest optikasalongidest, või vala konteineris olev lääts koos hooldusvahendiga peopesale.
3.5. Peale läätsede silma asetamist loputa konteiner hooldusvahendiga ja lase õhu käes kuivada. Kanna puhta lahusega täidetud konteinerit alati kaasas. Kanna kaasas ka prille.
3.6. Vaheta konteinerit iga 90 päeva tagant. Kandes ühe- või kahekuulisi läätsi, vaheta konteinerit iga uue läätsepaari kasutusele võtmisel.
3.7. Kasuta alati värsket ja puhast hooldusvahendit.
3.8. Vaheta kontaktläätsede hooldusvahendi marki silmaarsti või optometristi soovituse kohaselt. Ära kasuta erinevaid hooldusvahendeid üheaegselt.
3.9. Ära pane läätsesid suhu ning ära kasuta läätsede puhastamiseks sülge, kraanivett ega muid selleks otstarbeks mitte ettenähtud vedelikke.
3.10. Valkude eemaldamine on soovitatav ainult pikaajaliste läätsede puhul.
3.11. Aseta läätsed silma enne kosmeetika kasutamist. Eemalda läätsed silmast enne silmade puhastamist kosmeetikatoodetest. Ära kasuta õli ja erinevaid kiude sisaldavaid (nt pikendav/tihendav ripsmetušš) kosmeetikatooteid ning väldi läätsede kokkupuutumist juukselaki või muude kosmeetiliste aerosoolidega.
3.12. Kasuta ainult silmaarsti poolt määratud silmatilkasid, salve või muid ravimeid. Ära kasuta läätsi silmade raviperioodil.
3.13. Läätsedega ujudes kasuta ujumisprille.
3.14. Väldi läätsede kandmist saunas või dušši all.
3.15. Võta läätsed silmast välja enne magama minekut.
3.16. Ära laena oma läätsi teistele.
3.17. Eemalda läätsed silmast ja võta ühendust silmaarsti või optometristiga kui ilmnevad järgmised nähud: valu silmas, silmade punetamine, rohke pisaravool, ülitundlikkus valguse suhtes, ähmane nägemine.
3.18. Silmade seisundi hindamiseks külasta silmaarsti või optometristi 2 korda aastas.

4. Läätsede hooldamine

4.1. Pese käed hoolikalt sooja vee ja seebiga (ei soovita lõhnastatud seepe) ning kuivata;
4.2. Eemalda paremast silmast lääts;
4.3. Aseta lääts vasakusse peopessa, tilguta läätsele 3 tilka hooldusvahendit ja pese läätse peopesal nimetissõrmega ettevaatlikult hõõrudes 10-15 sekundit. Läätse hõõrudes väldi selle kokkupuudet küüntega.
4.4. Keera lääts tagurpidi ja korda toimingut.
4.5. Peale mehaanilist puhastamist loputa lääts hooldusvahendiga ja aseta puhta hooldusvahendiga täidetud konteinerisse.
4.6. Sulge konteiner hoolikalt. Enne konteineri sulgemist jälgi, et lääts oleks konteineri põhjas vältimaks läätse sattumist konteineri kaane vahele.
4.7. Korda sama vasaku läätsega.

5. Läätsede desinfitseerimine ja säilitamine

5.1. Lase läätsedel konteineris puhastuda vähemalt 4 tundi.
5.2. Läätsed võivad olla konteineris kuni järgmise kasutuskorrani, kuid mitte üle 30 päeva, mille järgselt tuleb nad jälle puhastada ja desinfitseerida.
5.3. Enne järgmist kasutuskorda puhasta läätsed ja lase neil puhtas lahuses puhastuda vähemalt 4 tundi.

Tagasi Abi lehele

Blogi

Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.

Kõik artiklid
 • Lühinägelikkus ja müoopiat pidurdavad prilliklaasid

  Üha enam lapsi kannatavad tänapäeval nägemishäirete all ning enamlevinumaks probleemiks noorte hulgas on müoopia ehk lühinägelikkuse areng. Ennustatakse, et aastaks 2050 võib olla müoopiast haaratud ligi 50% kogu inimkonnast ja seetõttu on aktiivselt hakatud otsima võimalusi müoopia epideemilise leviku pidurdamiseks, ...

  Loe edasi
 • Uus kollektsioon meie valikus – Philipp Plein

  Pühendumus erakordsele. Pühendumine ilule. Kirg rock’n’rolli vastu. Need on veendumused, mis on ajendanud Philipp Pleini looma kaubamärki, mille sünonüümiks on piiramatu luksus ja terav stiil.

  Loe edasi
 • Mida päikeseprillide valikul silmas pidada?

  Suvi on jälle käes ning päikesepaistelisi päevi on eriti rohkesti. Selleks, et silmad oleks ilusa ilmaga kaitstud, peab aga tegema otsuse, millised prillid pähe panna ning millisel juhul on õige valida hoopiski optilised päikeseprillid.

  Loe edasi