Enamlevinud nägemishäired

Lühinägevus e. müoopia on valdavalt põhjustatud silma piklikkusest horisontaal-suunas, mistõttu silmaläätse läbinud kujutis langeb võrkkesta ette ja tekkinud pilt on udune. Müoopia võib tekkida ka silmaläätse liigse kumeruse tõttu. Korrigeerimiseks asetatakse silma ette miinuslääts, või ka sarvkestale kontaktlääts, hajutamaks valguskiiri viisil, et need langeksid võrkkestale ja tekkinud kujutis oleks selge.

Lühinägev silm
Lühinägev silm

Lühinägev silm korrektsiooniga
Lühinägev silm korrigeeriva miinusläätsega

Kaugnägevus e. hüperoopia on nägemishäire, mis on põhjustatud silma lühidusest horisontaalsuunas või silmaläätse vähesest kumerusest, mistõttu silmaläätse läbinud kujutis langeb võrkkesta taha ja tekkinud pilt on udune. Korrigeerimaks hüperoopiat, asetatakse silma ette kiiri koondav plusslääts, mis tagab valguskiirte langemise võrkkestale. Tulemuseks on selge kujutis.

Kaugnägev silm
Kaugnägev silm

Kaugnägev silm korrektsiooniga
Kaugnägev silm korrigeeriva plussläätsega

Vanaeanägevus e. presbüoopia tekib keskealistel inimestel seoses silmaläätse ja läätse liigutavate lihaste vananemisega. Koed muutuvad kuivemaks ja jäigemaks, mistõttu ei suudeta silmi pingutada lähedale vaatamiseks ja lugemiseks. Tekib nähtus “käed jäävad lühikeseks”. Presbüoopiat korrigeeritakse plussläätsedega, kompenseerimaks silmaläätse kohandumisvõime puudulikkust. Vanaea-nägemine on progresseeruva iseloomuga.

Presbüoobi silm lugemas
Presbüoobi silm lugemas

Presbüoobi silm korrektsiooniga
Presbüoobi silm korrigeerituna lugemiseks plussläätse abil

Astigmatism on põhjustatud sarvkesta või silmaläätse ebakorrapärasest kujust, mis põhjustab osade valguskiirte langemise võrkkesta ette ja samas ka taha. Tavaliselt kaasasündinud, on peaaegu märkamatul kujul enamikel inimestest. Tugeva astigmatismi puhul nähakse ringi asemel ellipsit või punkti asemel kahte kõrvuti asetsevat punkti. Korrigeeritakse silinderklaasidega.

Astigmatism
Astigmaatiline silm

Blogi

Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.

Kõik artiklid
 • Mida päikeseprillide valikul silmas pidada?

  Suvi on jälle käes ning päikesepaistelisi päevi on eriti rohkesti. Selleks, et silmad oleks ilusa ilmaga kaitstud, peab aga tegema otsuse, millised prillid pähe panna ning millisel juhul on õige valida hoopiski optilised päikeseprillid.

  Loe edasi
 • Transitions Signature GEN8

  Fotokroomsete prilliläätsede lipulaev Transitions™ on välja tulnud uue generatsiooni isetumenevate klaasidega – Transitions Signature GEN8. Klaaside väga head optilised omadused on muutunud veelgi paremaks ja kaitse silmade tervise eest veelgi tõhusamaks. Klaaside tumenemiskiirus on tõusnud kuni 30%* Klaasid muutuvad tumedast ...

  Loe edasi
 • Prillid Eagle Vision

  Mis on sinine valgus ja miks peab silmi selle eest kaitsma?

  Valgus, mida inimese silmad igapäevaselt vastu võtavad on palju keerukam ja mitmekesisem, kui esmapilgul tundub. Astudes suvel õue päikese kätte, pannes õhtupimeduses toas tule põlema või võttes kätte oma telefoni, et uudiseid lugeda, jõuavad sinu silmadesse erinevates kogustes väga erinevat ...

  Loe edasi