Enamlevinud nägemishäired

Lühinägevus e. müoopia on valdavalt põhjustatud silma piklikkusest horisontaal-suunas, mistõttu silmaläätse läbinud kujutis langeb võrkkesta ette ja tekkinud pilt on udune. Müoopia võib tekkida ka silmaläätse liigse kumeruse tõttu. Korrigeerimiseks asetatakse silma ette miinuslääts, või ka sarvkestale kontaktlääts, hajutamaks valguskiiri viisil, et need langeksid võrkkestale ja tekkinud kujutis oleks selge.

Lühinägev silm
Lühinägev silm

Lühinägev silm korrektsiooniga
Lühinägev silm korrigeeriva miinusläätsega

Kaugnägevus e. hüperoopia on nägemishäire, mis on põhjustatud silma lühidusest horisontaalsuunas või silmaläätse vähesest kumerusest, mistõttu silmaläätse läbinud kujutis langeb võrkkesta taha ja tekkinud pilt on udune. Korrigeerimaks hüperoopiat, asetatakse silma ette kiiri koondav plusslääts, mis tagab valguskiirte langemise võrkkestale. Tulemuseks on selge kujutis.

Kaugnägev silm
Kaugnägev silm

Kaugnägev silm korrektsiooniga
Kaugnägev silm korrigeeriva plussläätsega

Vanaeanägevus e. presbüoopia tekib keskealistel inimestel seoses silmaläätse ja läätse liigutavate lihaste vananemisega. Koed muutuvad kuivemaks ja jäigemaks, mistõttu ei suudeta silmi pingutada lähedale vaatamiseks ja lugemiseks. Tekib nähtus “käed jäävad lühikeseks”. Presbüoopiat korrigeeritakse plussläätsedega, kompenseerimaks silmaläätse kohandumisvõime puudulikkust. Vanaea-nägemine on progresseeruva iseloomuga.

Presbüoobi silm lugemas
Presbüoobi silm lugemas

Presbüoobi silm korrektsiooniga
Presbüoobi silm korrigeerituna lugemiseks plussläätse abil

Astigmatism on põhjustatud sarvkesta või silmaläätse ebakorrapärasest kujust, mis põhjustab osade valguskiirte langemise võrkkesta ette ja samas ka taha. Tavaliselt kaasasündinud, on peaaegu märkamatul kujul enamikel inimestest. Tugeva astigmatismi puhul nähakse ringi asemel ellipsit või punkti asemel kahte kõrvuti asetsevat punkti. Korrigeeritakse silinderklaasidega.

Astigmatism
Astigmaatiline silm

Blogi

Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.

Kõik artiklid
 • Prillid Eagle Vision

  Mis on sinine valgus ja miks peab silmi selle eest kaitsma?

  Valgus, mida inimese silmad igapäevaselt vastu võtavad on palju keerukam ja mitmekesisem, kui esmapilgul tundub. Astudes suvel õue päikese kätte, pannes õhtupimeduses toas tule põlema või võttes kätte oma telefoni, et uudiseid lugeda, jõuavad sinu silmadesse erinevates kogustes väga erinevat ...

  Loe edasi
 • Millised peaksid olema laste prillid?

  Iga koolijüts teab, et 1. septembril heliseb koolikell ja tunnid on pärast pikka ning sel aastal ka eriti sooja suve taas algamas. Lisaks sellele, et saadakse taas kokku kõikide oma sõpradega, tähendab kooli algus seda, et aina vähem aega veedetakse ...

  Loe edasi
 • Kas sinu silmakontroll on olnud põhjalik?

  Silmakontroll on soovitatav ette võtta kord aastas. Kuna nägemine on inimese viiest meelest kõige olulisem ja annab kuni 80% kogu saadavast informatsioonist, peab hoolitsema selle eest, et silmade tervisega oleks kõik korras. Kui sul on kaebuseid, tuleks silmakontrolli aeg broneerida ...

  Loe edasi