Kas sinu nägemine on korras?

Ei ole vist liialdus, kui öelda, et nägemine on inimese kalleim varandus. Teadlaste väidete kohaselt tuleb informatsioon meid ümbritsevast keskkonnast 90 protsendi ulatuses nägemise vahendusel.

Silmaarstid jagavad inimesed kolme rühma: lapsed, noored ja üle neljakümnesed. Aastad mõjuvad silmale nagu kogu muule organismile: ajaga väsib kõik. Seda “väsimust” tuleb võtta kui paratamatust, mida annab suurepäraselt leevendada prillide või kontaktläätsedega.

Alustagem lastest

Reeglina on asi nendega üsna lihtne. Normaalne laps näeb hästi nii lähedale kui ka kaugele. Ka need, kellel on soodumus vaegnägemisele, näevad lapsena tavaliselt korralikult, sest tühiseid silma ehitusest tulenevaid puudusi kompenseerivad hea toonusega silmalihased.

Silmaarsti on mõtet siis külastada, kui silmad valutavad, kipitavad, punetavad, kui on selge, et silmad nõuavad mingit ravi. Ka kõõrdsilmsuse puhul tuleb kohe, kui see ilmneb, tohtri poole pöörduda.

Enne esimesse klassi minekut käivad kõik lapsed ka silmaarsti pilgu alt läbi. Igas korralikus koolis kontrollitakse üks kord aastas õpilaste nägemist. Kellel siis avastatakse “väike miinus”, see peab prille kandma hakkama.

Noored

Üldjuhul on ka noortega lugu lihtne. Koolis käies selgus, kellel tuleb prille kanda. Neile ei ole vaja tutvustada teed prilliärisse. Kes aga oma meelest korralikult näeb, see ei pruugi ka arsti poole pöörduda.

Kuni neljakümnestel on reeglina silmalihased veel nii võimekad, et niiöelda ihu ise saab väikestest häiretest üle. Kellel aga tekivad nägemisraskused, see peab küll kohe laskma omale prillid määrata.

Varematel aegadel olid paljud silmaarstid seisukohal, et väikese nägemis-puudulikkuse korral ei ole prille vaja: las silm pingutab ennast ise. Nüüdseks on seisukohad muutunud: juba -0,5 ja +0,5 puhul on mõistlik prillid appi võtta.

Üle neljakümnesed

See on iga, kus prillikandjate arv tõuseb väga kiiresti. Valdavalt hakkavad siis inimestel “käed lühikeseks jääma”, ei näe hästi lugeda ja täpsemat näputööd teha. See ei ole miski haigus. Teie silm hakkab lihtsalt väsima. On vaja silmaarsti ja optiku abi ja kõik saab jälle selgeks.

Blogi

Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.

Kõik artiklid
 • Millised peaksid olema laste prillid?

  Iga koolijüts teab, et 1. septembril heliseb koolikell ja tunnid on pärast pikka ning sel aastal ka eriti sooja suve taas algamas. Lisaks sellele, et saadakse taas kokku kõikide oma sõpradega, tähendab kooli algus seda, et aina vähem aega veedetakse ...

  Loe edasi
 • Transitions Signature GEN8

  Fotokroomsete prilliläätsede lipulaev Transitions™ on välja tulnud uue generatsiooni isetumenevate klaasidega – Transitions Signature GEN8. Klaaside väga head optilised omadused on muutunud veelgi paremaks ja kaitse silmade tervise eest veelgi tõhusamaks. Klaaside tumenemiskiirus on tõusnud kuni 30%* Klaasid muutuvad tumedast ...

  Loe edasi
 • Kuidas näha hästi ka pimedatel talveõhtutel?

  Kõik kassiomanikud teavad, et nende lemmikloom võib ka kõige pimedamal ööl kodus muretult ringi liikuda. Inimeste puhul on kahjuks aga nii, et mida vähem valgust, seda halvemini me ka näeme. See on tingitud peamiselt silma võrkkesta ehitusest, kus sees on ...

  Loe edasi