Kellele millised päikeseprillid

Üldiselt on teada, et kõik päikeseprillid jaotatakse Euroopas vastavalt nende tumedusastmele 5 rühma.

Filtri kategooria 0 (valguse juhtimine 80-100%) – selge või kerge värvitoon; on mõeldud kasutamiseks pilves ilmaga ja ka hämaras kasutamiseks.
Filtri kategooria 1  (valguse juhtimine 43-80%) – hele värvitoon; mõeldud kasutamiseks pilvetaguse päikesega (ka pilves ilmaga).
Filtri kategooria 2 (valguse juhtimine 18-43%) – keskmine värvitoon ja
filtri kategooria 3 (valguse juhtimine 8-18%) – tume värvitoon; on mõlemad mõeldud kasutamiseks keskmise ja eredama päikesevalguse puhul.
Kategooriatesse 0-3 kuuluvad päikeseprillid sobivad kasutamiseks ka autojuhtidele.

Kategooriasse 4 (valguse juhtimine 3-18%) kuuluvad kõige tumedamad päikeseklaasid, mis on mõeldud kasutamiseks veekogudel, kõrgmäestikus ja lumel – seega pimestava päikese korral. Need päikeseprillid ei ole sobilikud autojuhtimiseks ega teel kasutamiseks, sest vähendavad oluliselt kontrastitunnetust ja värvitaju.

Enamusele päikeseprillidest on ka sanga peale trükitud, millisesse kategooriasse konkreetse prilli klaasid kuuluvad. Ära on siis toodud vastav number. Kui tegemist on polariseeruvate klaasidega, lisandub täht P ja fotokroomsete klaaside puhul täht F. Fotokroomsete prilliklaaside kategoorianumber näitab klaasi kuuluvust tumedaimas olekus, heledana kuuludes kategooriasse 1.

Enamik inimesi valib päikeseprille lihtsalt meeldivuse ja raami sobivuse järgi, jälgides trende. Et aga ostja päikeseprillidega rahule jääks, tuleks eelnevalt mõelda millistes oludes ja milleks päikeseprille kõige rohkem vajatakse või kasutatakse. On võimalik, et päikeseprilli vajadus on kõige suurem sportimisel või mingi kindla hobiga tegelemisel. Sellest lähtudes saab müüja aidata valida ja soovitada konkreetseks olukorraks kõige sobivamat päikeseprilli varianti.

Näiteks jalgratturid peaksid valima võrdlemisi suuri päikeseprille, sest sõiduasendis on pea kallutatud alla, samal ajal kui pilk vaatab üles. Väiksemate prillide puhul vaataks rattur lihtsalt üle prillide või oleks sunnitud sõitma sirge seljaga ja pea kuklas. Prillid peaksid olema ka tavalisest kumeramad, kaitsmaks silmi peegelduste, tuule ja prügi eest. Pehme ninatugi ja kummist sangaotsad aitavad prillil kindlamini peas püsida.

Golfimängu harrastajad võiks valida kollakas-pruuni tooniga päikeseklaasid, sest see toon toob kontrastid paremini esile. Väga hästi on näha erinevad pinnavormid ja pisidetailid. Raamid võiksid samuti olla nõksa suuremad – see tagab parema vaatevälja.

Purjetajatele soovitaks valida suhteliselt tumedad päikeseklaasid (näit. kategooriast 4.), sest peale otsese päikesevalguse võimendub see peegeldudes veelt. Väga hästi sobivad polariseeritud klaasid. Prillide juurde on sobilik soovitada sportlikke prillipaelu. Viimased nõuanded sobivad rakendamiseks ka suusatajate puhul. Lumi peegeldab valgust sama hästi kui vesi ja enamus mäest alla vuhistajaid vajab prille iga ilmaga, sest tekkiv tuul paneb silmad vett jooksma.. Seega võiks suusatajatele lisaks päikeseprillidele pakkuda kollaseid või oranzhikaid päikeseklaase uduse ilma puhuks – need klaasid tõstavad märgatavalt kontrastitaju ja muudavad lumekonarused natukenegi nähtavaks.

Rulluisutajatele soovitaks kumeraid sportlikke prille, klaasid võiks aga olla samuti kollaka filtriga, sest teekonarused tulevad siis selgelt nähtavale.

Enamikesse meie salongides müüdavatesse päikeseprilliraamidesse on küll võimalik retseptuurklaase panna, kuid siiski soovitaks selles osas konsulteerida müüjaga, sest kõikidesse raamidesse siiski igat numbrit klaasi panna ei saa. Teadma peaks ka seda, et käiteks kumerad päikeseprillid lähevad peale klaasivahetust sirgemaks ja laiemaks.

Optilist päikeseprilliklaasi tellides tuleb kindlasti arvestada seda, et väga hästi toimib kogu see protsess nõrgemate klaaside puhul – mida tugevamaks klaasinumbrid lähevad, seda enam võib muutuda päikeseprillide esialgne välimus.

Optilisi päikeseklaase valides ei tohiks unustada ka fotokroomseid klaase ja American Grey’sid (Ray-Ban klaaside analooge).

Blogi

Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.

Kõik artiklid
 • Kuidas näha hästi ka pimedatel talveõhtutel?

  Kõik kassiomanikud teavad, et nende lemmikloom võib ka kõige pimedamal ööl kodus muretult ringi liikuda. Inimeste puhul on kahjuks aga nii, et mida vähem valgust, seda halvemini me ka näeme. See on tingitud peamiselt silma võrkkesta ehitusest, kus sees on ...

  Loe edasi
 • Mida peaksid teadma enne, kui valid progresseeruvad prilliklaasid?

  Suur osa prillikandjatest vajavad tegelikult nii lähedale kui ka kaugele nägemiseks veidi abi. Sellises olukorras on ebamugav pidevalt mitut paari prille kaasas kanda ja parim lahendus võib olla just progresseeruvad prilliklaasid. Nii on vaid ühe paari prillidega nägemine alati selge ...

  Loe edasi
 • Prillid Eagle Vision

  Mis on sinine valgus ja miks peab silmi selle eest kaitsma?

  Valgus, mida inimese silmad igapäevaselt vastu võtavad on palju keerukam ja mitmekesisem, kui esmapilgul tundub. Astudes suvel õue päikese kätte, pannes õhtupimeduses toas tule põlema või võttes kätte oma telefoni, et uudiseid lugeda, jõuavad sinu silmadesse erinevates kogustes väga erinevat ...

  Loe edasi