Pimedaksjäämist saab vältida

Üheks meie olulisimaks tajuks olev silmanägemine, milleta toimetulek on äärmiselt raske, vajab korrapärast kontrolli. Nägemisteravuse halvenemine on enimlevinud nägemishäire ja selle diagnoosimise vahendid kõigile tuntud ning kättesaadavad. Silmas toimuvatest muutustest on aga raskemini tajutav silmarõhu märkamatu, kuid pidev tõus, mis võib viia nägemisnärvi pöördumatute kahjustusteni ja viimaks põhjustada pimedaksjäämist. Tegemist on salakavala glaukoomi ehk rohekaega, mille varajane diagnoosimine päästab teie silmade tervise.

Glaukoom on krooniline silmahaigus, mille puhul kõrgenenud silma siserõhk kahjustab nägemisnärvi. Silma siserõhu tõus on tingitud kambrivedeliku äravoolu-teede haiglaslikust ummistumisest. Eelpoolnimetatud protsess võib kulgeda aeg-lases tempos aastaid, kuid mitmete muude silmahaiguste koosmõjul kiireneb glaukoomi areng silmnähtavalt ja samas pöördumatult.

Juba teatud staadiumis avastatud glaukoomikahjustuste likvideerimine, näit. osa nägemisnärvist on surnud ja vaateväli puudulik, pole kahjuks enam võimalik. Sellest tingituna on väga oluline diagnoosida glaukoomi või suundumust glaukoomi tekkeks enne tõsist haigestumist. Glaukoomioht hakkab inimesi varitsema alates neljakümnendast eluaastast.

Üheks lihtsamaks abinõuks tärkava glaukoomi avastamisel on tonomeetria ehk silmasisese rõhu (silma toonuse) mõõtmine. Varasematel aegadel ja enamikes silmakabinettides ka tänapäeval, oli ja on silmarõhu mõõtmine patsiendile natuke komplitseeritud ja tülikas, sest enamik kasutuselolevatest tonomeetritest on kontaktsed: protseduuri läbiviimiseks tuimestatakse patsiendi silma sarvkest ja mõõteaparatuuri otsik viiakse vastu silma sarvkesta, misjärel fikseeritakse lugem. Selle tulemusel on patsiendi normaalne nägemine lühikeseks ajaks häiritud.

Säästmaks patsiente ebamugavustest, on leiutatud mittekontaktne tonomeeter, millega silmarõhu mõõtmine on mugav ja hõlbus. Mittekontaktse tonomeetriga silmarõhku mõõtes saadab aparaat silma õhukogumi, mille põrkumist sarvkestast mõõdetakse. Kogu protseduur kestab koos selgitusega patsiendile vaid mõnikümmend sekundit ja pole põrmugi ebamugav.

Eagle Visionis on mittekontaktse tonomeetriga võimalik silmarõhku mõõta Tallinna ja Pärnu salongides ning Tartu Tasku salongis.

Blogi

Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.

Kõik artiklid
 • Prillid Eagle Vision

  Mis on sinine valgus ja miks peab silmi selle eest kaitsma?

  Valgus, mida inimese silmad igapäevaselt vastu võtavad on palju keerukam ja mitmekesisem, kui esmapilgul tundub. Astudes suvel õue päikese kätte, pannes õhtupimeduses toas tule põlema või võttes kätte oma telefoni, et uudiseid lugeda, jõuavad sinu silmadesse erinevates kogustes väga erinevat ...

  Loe edasi
 • Millised peaksid olema laste prillid?

  Iga koolijüts teab, et 1. septembril heliseb koolikell ja tunnid on pärast pikka ning sel aastal ka eriti sooja suve taas algamas. Lisaks sellele, et saadakse taas kokku kõikide oma sõpradega, tähendab kooli algus seda, et aina vähem aega veedetakse ...

  Loe edasi
 • Kas sinu silmakontroll on olnud põhjalik?

  Silmakontroll on soovitatav ette võtta kord aastas. Kuna nägemine on inimese viiest meelest kõige olulisem ja annab kuni 80% kogu saadavast informatsioonist, peab hoolitsema selle eest, et silmade tervisega oleks kõik korras. Kui sul on kaebuseid, tuleks silmakontrolli aeg broneerida ...

  Loe edasi