Pimedaksjäämist saab vältida

Üheks meie olulisimaks tajuks olev silmanägemine, milleta toimetulek on äärmiselt raske, vajab korrapärast kontrolli. Nägemisteravuse halvenemine on enimlevinud nägemishäire ja selle diagnoosimise vahendid kõigile tuntud ning kättesaadavad. Silmas toimuvatest muutustest on aga raskemini tajutav silmarõhu märkamatu, kuid pidev tõus, mis võib viia nägemisnärvi pöördumatute kahjustusteni ja viimaks põhjustada pimedaksjäämist. Tegemist on salakavala glaukoomi ehk rohekaega, mille varajane diagnoosimine päästab teie silmade tervise.

Glaukoom on krooniline silmahaigus, mille puhul kõrgenenud silma siserõhk kahjustab nägemisnärvi. Silma siserõhu tõus on tingitud kambrivedeliku äravoolu-teede haiglaslikust ummistumisest. Eelpoolnimetatud protsess võib kulgeda aeg-lases tempos aastaid, kuid mitmete muude silmahaiguste koosmõjul kiireneb glaukoomi areng silmnähtavalt ja samas pöördumatult.

Juba teatud staadiumis avastatud glaukoomikahjustuste likvideerimine, näit. osa nägemisnärvist on surnud ja vaateväli puudulik, pole kahjuks enam võimalik. Sellest tingituna on väga oluline diagnoosida glaukoomi või suundumust glaukoomi tekkeks enne tõsist haigestumist. Glaukoomioht hakkab inimesi varitsema alates neljakümnendast eluaastast.

Üheks lihtsamaks abinõuks tärkava glaukoomi avastamisel on tonomeetria ehk silmasisese rõhu (silma toonuse) mõõtmine. Varasematel aegadel ja enamikes silmakabinettides ka tänapäeval, oli ja on silmarõhu mõõtmine patsiendile natuke komplitseeritud ja tülikas, sest enamik kasutuselolevatest tonomeetritest on kontaktsed: protseduuri läbiviimiseks tuimestatakse patsiendi silma sarvkest ja mõõteaparatuuri otsik viiakse vastu silma sarvkesta, misjärel fikseeritakse lugem. Selle tulemusel on patsiendi normaalne nägemine lühikeseks ajaks häiritud.

Säästmaks patsiente ebamugavustest, on leiutatud mittekontaktne tonomeeter, millega silmarõhu mõõtmine on mugav ja hõlbus. Mittekontaktse tonomeetriga silmarõhku mõõtes saadab aparaat silma õhukogumi, mille põrkumist sarvkestast mõõdetakse. Kogu protseduur kestab koos selgitusega patsiendile vaid mõnikümmend sekundit ja pole põrmugi ebamugav.

Eagle Visionis on mittekontaktse tonomeetriga võimalik silmarõhku mõõta Tallinna ja Pärnu salongides ning Tartu Tasku salongis.

Blogi

Loe lähemalt kõige uue või huvitava kohta, mis silmadega seotud – tervisest ja trendidest, nippidest ning innovatsioonist.

Kõik artiklid
 • Uus kollektsioon meie valikus – Philipp Plein

  Pühendumus erakordsele. Pühendumine ilule. Kirg rock’n’rolli vastu. Need on veendumused, mis on ajendanud Philipp Pleini looma kaubamärki, mille sünonüümiks on piiramatu luksus ja terav stiil.

  Loe edasi
 • Mida päikeseprillide valikul silmas pidada?

  Suvi on jälle käes ning päikesepaistelisi päevi on eriti rohkesti. Selleks, et silmad oleks ilusa ilmaga kaitstud, peab aga tegema otsuse, millised prillid pähe panna ning millisel juhul on õige valida hoopiski optilised päikeseprillid.

  Loe edasi
 • Transitions Signature GEN8

  Fotokroomsete prilliläätsede lipulaev Transitions™ on välja tulnud uue generatsiooni isetumenevate klaasidega – Transitions Signature GEN8. Klaaside väga head optilised omadused on muutunud veelgi paremaks ja kaitse silmade tervise eest veelgi tõhusamaks. Klaaside tumenemiskiirus on tõusnud kuni 30%* Klaasid muutuvad tumedast ...

  Loe edasi